2014. április 27-első klubfoglalkozás tartalma:
Egészség megőrzéssel kapcsolatos beszélgetés.
A program első részében beszélgettünk arról, kinek mit jelent az egészséges táplálkozás, táplálkozási szokásokról,az alapanyagok szénhidrát tartalmának meghatározásáról gyakorlati példákon keresztül. A napi élelmiszer fogyasztásunk összeállításánál figyelemmel kell lenni arra, hogy összetételében 50-55 % szénhidrátot, 15 % fehérjét és 30 % zsírt tartalmazzon. Nagyon oda kell figyelnünk a táplálékok rosttartalmának vitamin és ásványi anyag tartalmának bevitelére is.
Egyénre szabottan állítottuk össze a napi szénhidrát mennyiségeket és a gyakorlatban méregettük ki azok mennyiségeit nyers kifőtt formában.
Amikor szembesültünk a fogyasztható kimért mennyiséggel akkor tudatosult bennünk, hogy mérés nélkül milyen mennyiségű táplálékot fogyaszthatunk el. Ez nagyon fontos főleg a cukorbetegek esetében,de javasolt a fogyókúrázóknak, más egészséges embernek is. Az itt bemutatott termékek használata a mindennapok során jelentősen hozzájárul a táplálkozási szokásunk megváltoztatásához Tudatossá válik bennünk. a mindennapok során, és egyre jobban elérjük, hogy megfelelően táplálkozzunk az egészségünk megőrzése érdekében. Az így kialakított táplálkozási szokások jelentősen hozzájárulnak a betegségek kialakulásának késleltetésében,gondolkodás módunkat formálásában, döntéseinket, cselekvéseinket jó irányba tereli.
A résztvevők rozsos kenyérből készített szendvicset, tavaszi zöldség salátával. natúr joghurtot fogyasztottak.
Végezetül a Meridián 3-1-2 torna gyakorlatot végeztük A mozgás jelentőségének tudatosítása nélkülözhetetlen az egészség megőrzésében.
Törökszentmiklós. 2014. április 27.
Buzás Sándorné
2014- május 8-i második klubfoglalkozás tartalma:
Egészség megőrzés,érhálózat védelme.
A program első részében ismét beszélgettünk arról, kinek mit jelent az egészséges életmód. Az egészséges életmód a fejben eldőlt események sorozata. Ki hogyan tudja elfogadni, hogy eddigi életvitelén változtatni szükséges, ha valamilyen betegség felütötte fejét. Azonnal nem lehet mindent megváltoztatni, csak a szigorú előírásokat betartani. Lassú lépésekkel lehet sikereket elérni. Meg kell látnunk, hogy lépésről lépésre apró kis változtatások sikerekhez vezetnek, cselekvések szokássá alakulnak.
A beszélgetés után dr Tóth Katalin sebész főorvos hasznos tanácsait hallgattuk meg a visszér, vagy vénás elégtelenség kialakulása, kezelése témakörben. Kevesen gondolnak rá, hogy baj lehet a vénákkal, ha nincsenek feltűnő, látható visszereik. Holott a vénás elégtelenség jelenti a mélyben futó erek károsodását is, ami súlyos következményekkel járhat. Ha a megelőzéssel már elkéstünk, a kezeléssel semmiképpen nem szabad késnünk, hiszen a kezeletlen betegség szövődményekhez vezethet. Kiemelten felhívta figyelmünket a mozgás jelentőségére, mellyel a véna billentyűk életminőségét javítjuk. A vénabillentyűk elégtelensége, mely a visszerekben állandó pangást okoz, majd az erek kitágulásához vezet. Jelei a nehéz láb-érzés, lábdagadás, lábfeszülés, éjszaka jelentkező lábgörcsök, vagyis szövődmények kialakulásával állunk szemben. Ezt a kevés mozgás csak tovább ronthatja. A korai kezeléssel a szövődmények, közöttük a vénás lábszárfekély megjelenése, megelőzhetőek.
Túlsúly is komoly érbetegségeket tud okozni. Egyrészt esztétikai problémákat jelent viselőjének, gátlásossághoz vezethet, ezen kívül súlyos egészségi problémákat is okozhatnak. Elhízott állapotban több tényező együttes hatása súlyos érbetegségekhez vezethet. A súlyfelesleg nagy mértékben megterheli a szervezetet.
A magas koleszterin és vérzsír szint elősegíti az érfalon meszes plakkok kialakulását, és így elkezdődő érelmeszesedés érintheti az ér egy szakaszát, érelzáródáshoz vezethet.
Mit tehetünk azért, hogy érfalaink minél tovább megfelelő rugalmasságúak legyenek? Legfontosabb a táplálkozási szokásaink meg változtatása, megfelelő étrendek kialakítása, és nélkülözhetetlen a mozgás jelentőségének tudatosítása.
Valamennyien megrémülve néztük végig a diákat a szövődményekről, melyek kialakulásának késleltetésért nagyon sokat kell tennünk, és addig, amíg csak lehetséges, megelőzés, prevenció nagyon fontos ezekben az esetekben is.
Végezetül egy kis torna következett a meridián pontjaikat mozgattuk meg a Meridián 3-1-2 torna gyakorlatokkal.
Általunk készített diabetikus uzsonnával, ásványvízzel pihentük ki a torna fáradalmait.
Törökszentmiklós. 2014.május 8
Buzás Sándorné
2014. május 13-i harmadik klubfoglalkozás tartalma:
Az egészséges táplálkozás jelentősége
Az egészséges, helyes táplálkozás az egészség megőrzését és a betegségek kialakulásának megelőzését szolgálja. Hiszen, ha táplálkozásunk egyoldalú, hiányos, akkor az hiánybetegségek kialakulásához vezet. Ha pedig mindenből túl sokat viszünk be szervezetünkbe, akkor azzal elősegítjük az elhízás kialakulását, és ezzel együtt az elhízáshoz társuló betegségek, mint például a cukorbetegség, szív érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát növeljük. Nagyon fontos a gyermekekre való odafigyelés, az utóbbi időben jelentősen megnőtt a túlsúlyos fiatal cukorbetegek száma.
A kulcsszó talán a rendszeresség, a tudatosság. Hiszen az egészséges táplálkozás nem más, mint tudatosan a megfelelő élelmiszereket választva, a megfelelő összetételű ételeket fogyasztva, a szervezetnek megadva mind azt, amire a napi működéséhez szüksége van Se többet, se kevesebbet. Ennek azonban a megállapítása, felmérése igen komoly odafigyelést vár el tőlünk. Ahhoz azonban, hogy ezeknek a feltételeknek megfeleljünk szükség van hogy rendszeresen néhány tanácsot betartsunk.
- részesítsük előnybe a teljes kiőrlésű gabonából készült termékeket. A csíra és a maghéj rengeteg tápanyag és rost forrása.
- Nagyon fontos, hogy a nap folyamán együnk tejtermékeket, húst, zöldségeket, gyümölcsöket, zsírokat és gabonát is. Ha ezek valamilyen formája előfordul étrendünkben, akkor biztosak lehetünk abban, hogy a számunkra fontos vitaminokat, ásványi anyagokat valószínűleg megfelelő arányban bejutattuk.
- Hogy miért kell a só? kiemeli az ételek természetes ízét. Ne tegyünk sót ételünkben mielőtt meg nem kóstoljuk. A só íze is egy szokás, de mértéktelen fogyasztása káros szervezetünkre.
- Együnk naponta négyszer, ötször, de keveset. Reggeli, ebéd vacsora bőségesebb, megfelelő szánhidrát, fehérje és zsír mennyiséget tartalmazzon, a tízórai, uzsonna lehetőleg gyümölcs, mely nagyon fontos szervezetünk számára.
Fogadjuk el ezt a pár tanácsot, és ezzel már sokat tettünk testünk egészségéért. Hiszen minden sejtünk abból a tápanyagokból építkezik, amit a táplálékkal bejuttatunk.
Törökszentmiklós 2014. május 13
Buzás Sándorné
2014. május 19-i negyedik foglalkozás.
Figyelemfelhívás az emésztés fontosságára.
Tájékoztatás az elfogyasztott táplálék emésztése során képződő puffadás keletkezésének elkerülésére.
Sokszor előfordul, hogy a gyors étkezés után gyakran levertséget érzünk,fújódik és ég a gyomrunk, ennek oka legtöbb esetben, hogy a szervezet nem boldogul az alapvető biológiai funkció elvégzésével, emésztéssel.
A jó közérzet, az egészség biztosítása érdekében, a túlsúly elkerülése végett alapvető követelmény, hogy az elfogyasztott ételféleségek illeszkedjenek az emésztőrendszer vegyi folyamataihoz. Ezt segíti elő az ételek megfelelő társítása.
A bontásához, különféle emésztőnedvekre van szükség. például a fehérje / minden hús, hal, tojás, tej, sajt túró/ lebontása savas emésztőnedvek jelenlétében megy végbe. A gyomor, ha étel kerül bele mindig kiválasztja az éppen szükséges összetételű kémhatású gyomornedvet. Sajnos a mi étkezési szokásainak szerint jóformán mindig olyan ételeke kerülnek össze, amelyek egymással ellentétes kémhatású gyomornedveket igényelnek. például: húsa-krumpli, hal-rizs, csirke- főtt tészta, tojás-pirítós, sajt-kenyér, tej-kifli stb.
Amikor elfogyasztunk például egy marhasültet burgonyával, az étel bekerül a gyomorba, ami előállítja a szükséges gyomor nedveket savast a sűlthöz, lúgost a burgonyához. Ezek a nedvek azonban semlegesítik egymást, tehát a szervezetnek további emésztő nedveket kell előállítania.
Szervezetünk több órán keresztül kínlódik, miközben emésztési bántalmakat észlelünk. Ugyanis, ha az étel a gyomorban várakozásra kényszerül az emésztő nedvek hiánya miatt, akkor a fehérje osztódásnak indul, rothadni kezd, a keményítő pedig erjedni fog. Ez sajnos nem nevezhető emésztésnek. A rothadás, erjedés során pedig mérgező savak, gázok képződnek, és felfúvódást, gyomorégést eredményeznek., elnehezedünk, elálmosodunk. Azt gondolhatjuk, hogy gyomorsav túltengésben szenvedünk, holott ilyenkor nem a gyomor nedv természetes savtartalmát érzékeljük, hanem az étel bomlásából származó mérgező savakat.
Hogy ezeket a gondokat kikerüljük, hogyan kell párosítani az ételeinket.
Az ételek párosításának elve kimondja, hogy a szénhidrátot, természetesen a keményítő is az, tartalmazó ételeket nem szabad együtt fogyasztani a fehérjékkel.
Fontos tudni, hogy a zöldségek emésztése nem igényel sajátságos emésztőnedveket, semleges, savas és lúgos közegben egyaránt lebontódnak.
Ha húst kívánunk, akkor együnk húst, de zöldségekkel és salátával. Hagyjuk el mellőle a szokásos köreteket: a krumplit, rizst, galuskát sőt a kenyeret is.
A zöldséget is el lehet változatosan készíteni: gyengén megpárolva, állandó kevergetés közben megpirítva, hírtelen kisütve, ízlés szerinti fűszerezéssel Tudnunk kell azonban azt, hogy az emberi szervezet csakis enyhén lúgos közegben működik tökéletesen.
Egészségünk érdekében komoly szemléletváltásra van szükségünk. A szokásos szalámis, sajtos, tojásos szendvicsek helyett együnk különféle zöldségkrémekkel, pástétomokkal kent kenyeret, pirítóst, minél több retket, zöldhagymát, uborkát fogyasztva mellé Ne feledkezzünk meg a magas víztartalmú táplálékok fontosságáról sem.
Ha egy étkezésen belül megfelelően összeválogatott ételeket fogyasztunk, azok gyorsan, 6-8 óra helyett 3 óra alatt megemésztődnek, hatékonyan felszívódnak, ami által energiaszintünk lényegesen nagyobb lesz.
Az emészt6és során keletkező savak semlegesítéséhez a szervezet szerves ásványi anyagokat használ: nátriumot, káliumot, kalciumot, magnéziumot. Ezeket mind gyümölcsökből, zöldségekből nyerjük, azaz, azok megemésztése után visszamaradó lúgos salakból. A semlegesítéshez szükséges ásványi anyagok szükség esetén azonnal felhasználhatók, de el is raktározhatók. Közülük a nátrium a legfontosabb. Az egyetlen biztos forrás, amiből megfelelő nátriumhoz juthatunk, a zöldség és a gyümölcsfélék. A konyhasó nem megoldás, ugyanis szervetlen nátriumot tartalmaz.
A szervezet csupán csak szerves anyagokat tud feldolgozni, a szervetlenek csak további megterheléseket jelentenek számára.
Az arányokban rejlik a titok nyitja. Ha több zöldséget és gyümölcsöt eszünk, mint savas salakképző ételeket, szervezetünk rendelkezik normál működéséhez szükséges hasznosítható nátriummal. Kellő mennyiségű nátrium tartalék birtokában a savas salakképző anyagokkal is könnyebben elbánik.
Végezetül ismételten egy kis torna következett a meridián pontjaikat mozgattuk meg a Meridián 3-1-2 torna gyakorlatokkal.
Általunk készített diabetikus uzsonnával, zöldséggel, ásványvízzel pihentük ki a torna fáradalmait.
Törökszentmiklós. 2014.május 19.
Buzás Sándorné
2014. május 26 ötödik A klubfoglalkozás tartalma:
Egészség megőrzéséhez tea kóstoló, bemutató.
Fűben, fában orvosság régi mondást alátámasztják a jelenleg is alkalmazott friss alapanyagokból készített teák fogyasztása, betegség kezelésére, megelőzésére.
Azokat a növényeket tekinthetjük gyógynövényeknek, amelyek felhasználását hivatalos források igazolják.
Különböző gyógy teák egészségünk védelmére kedvező hatással és elkészítésével, kóstoltatásával foglalkoztunk programunk alkalmával.
Csipkebogyó tea: C vitamin forrás és immunerősítő hatása kimagasló. C-vitamin tartalma tízszerese a citromnak, nagyon jól alkalmazható meghűléses betegségek megelőzésére és kezelésére. Enyhe hashajtó, vízelhajtó hatású, és vese és hólyag problémák kezelésére kiválóan alkalmas.
Elkészítése: 1 púpozott teáskanál bogyót ¼ előzőleg felforralt és kihűtött vízben áztatunk egy éjszakán át. Fogyasztás előtt csak meglangyosítjuk, főzni, forrázni tilos.
Bogyók gyűjtése: mikor barnás színűvé érnek a bogyók, mert addig érnek és nő a C-vitamin tartalmuk.
Citromfű tea: Vírus ölő, nyugtató, görcsoldó. Kellemes ízű, és antibakteriális hatással is rendelkezik, idegerősítő és epe működést serkentő, gyomor panaszok: puffadás és savtúltengés esetén alvászavarok megoldásában nagy segítség.
Elkészítése: 1 púpozott evőkanál citromfű ¼ liter forrásban lévő vízzel leöntve, 10 percig állni hagyjuk, leszűrjük. Önmagában is jó ízű, de iható mézzel ízesítve is.
Bodza tea:Gazdag flavonoidban, kiváló antioxidáns.
Meghűléses betegedésekre, immunrendszer erősítésre jól alkalmazható, izzasztó hatással bír, enyhe hashajtó, segít a herpeszek kialakulása esetén, fülgyulladás, reuma panaszok esetén. Magas C-vitamin, A és D vitamin, magnézium, kalcium, vas, foszfor tartalommal rendelkezik.
Készíthető belőle érett állapotban dzsem, lekvár, mely vizelet és hashajtó hatását6 fejti ki, tisztítja a veséket. Köhögés csillapításra is jól alkalmazható.
Bogyó nyersen nem fogyasztható, mérgező hatással bír.!!!!
Elkészítése: friss virágból 2-4 virágfej bodza, egy teás kannába, forró vízzel leöntve, 10 percig állni hagyjuk és fogyasztjuk. Szükség esetén mézzel is édesíthető.
Készíthető belőle nyers állapotú bodza, hideg vízzel áztatva, citrommal ízesítve kiváló bodza szörp.
Kamilla tea: Gyomor és bélpanaszok enyhítésére, szélhajtó és emésztést serkentő hatással bír.
inhalálva: köhögés csillapító, segíti a tüdő és a légutak tisztítását és fertőtlenítését.
Gargalizálva: fogíny,száj és torokgyulladás mérséklésében segítség.
Külsőleg: mindenféle bőrbetegségre, pattanásosokra, tályogokra, körömápolásra, sebgyógyításra alkalmazható.
Elkészítése: ¼ liter vízbe 2 kávéskanál kamilla, 15 perc állás után leszűrés, naponta javasolt 3-4 csésze fogyasztása. Ízesítés nélkül is fogyasztható, ha szükséges mézzel ízesítsük.
Borsmenta tea: Gyomor bántalmak, görcsoldó, szélhajtó, epekő hajtó,puffadás, teltségérzet, fejfájás, hányinger panaszok kezelésére. Nagyon jó étvágynövelő hatással bír. Sokoldalúan felhasználható tea élelmiszerek, kozmetikumok összetevőjeként is megtalálható.
Elkészítése: ¼ liter vízzel leforrázzunk 2 teás kanál borsmenta levelet, 5-10 percig állni hagyjuk, majd fogyasztás előtt leszűrjük. Naponta 3-4 csésze is fogyasztható.
Fodormenta tea: Kellemes ízű tea. Magában is fogyasztható, édesítésére, ha szükséges mézet használjunk. Gyomor erősítő hatása, jó szélhajtó, görcsoldó, epetermelést fokozó hatással bír. Megfázás esetén köhögés csillapító. A borsmentától kíméletesebb hatással bír.
Párologtatással: csíraölő és légfertőtlenítő hatását tudjuk alkalmazni.
Bedörzsölés módszerével fokozza a bőr vérkeringését, krém formájában tisztítja a zsíros, pattanásos bőrt. Öblögetés alkalmával tinktúra formájában szájfertőtlenítő hatását fejti ki.
Fürdőzés használatában a zsíroldó és bőrtisztító hatását fejti ki.
Fűszerként is jól felhasználható. Remek, ízletes fodormenta szószt készíthetünk belőle, mely bárány sülteknek pikáns íz világot kölcsönöz. Nagyon finom.
A foglalkozáson elkészített teákat kóstolgatva finom, ízletes édesítés nélkül fogyaszthatóknak ismertük meg.
Cseresznye gyógyító erejéről hangzott el tájékoztató. A cseresznye fogyasztásáról, felhasználási lehetőségeiről megtudtuk, hogy húsa, magja, szára egyaránt jól hasznosítható.
Gyógyító hatásait az alábbiakban foglaltuk össze:
*A cseresznye 75-80 %-a víz, ezért nagyon jó szomjoltó hatással rendelkezik.
*Tisztító hatását a vérre, a húgy-, ivar- és emésztőrendszerekre fejti ki.
*Mind az ízületi gyulladások, mind a cukorbetegség leküzdésében nélkülözhetetlen
szerepet kaphat.
* A szénanáthára, szénaláz legjobb orvossága,
*Igen magas a vas tartalma, ami a kövek oldása mellett a vérszegénység
gyógyítására is alkalmassá teszi. Köszvény, reuma betegségek kiváló segítője
*A cseresznye legfőbb gyógyereje a vértisztításban mutatkozik meg. E tulajdonsága
miatt több betegség természetes gyógyszerévé vált.
*A cseresznye tartalmaz káliumot, kalciumot, nátriumot, foszfort, továbbá A,B és C
vitamint. Antocián és Antocianidin nevű anyaga serkenti a kötőszövet
újraképződését, semlegesíti a sejtkárosító szabadgyököket, és elbontja a
kötőszöveteket károsító enzimeket, melyek a bőr elváltozásokat eredményeznek..
*Magas fehérje-, zsír- és a szénhidrát tartalma miatt önálló étkezésre is alkalmas.
Cseresznye szárából főzött tea igen ízletes, szép aranysárga színű. Gyomor és tüdőbajok esetén igen hasznos, és minden esetben veszély nélkül iható.
Célszerű magját nyáron összegyűjteni, majd a cseresznyehiányos időszakokban naponta 10-15 magot megtörni és elfogyasztani.
Jó tanács!
Együnk meg egy hétig naponta minimum negyed kiló nyers cseresznyét. Ez a regenerációs kúra újjászületést jelent!
A teához magunk által készített több magvas süteménnyel is megismerkedtünk, megkóstoltuk mely nagyon jól alkalmazható a cukorbeteg diétában, csak nagy odafigyeléssel. Egy darab sütemény, mely csak egy kis holdvilág,vagy rúd formában készült mégis 5 szénhidrát értékkel számolható be a napi étkezés során. A lenmag, fekete szezámmag, köménymag, lenmag jó hatással van az emésztésre sok vitamin és ásványi anyagot tartalmaz, a többi alkotói közül a vaj és a tönkölybúza liszt gátolja a gyors felszívódást.
Megköszöntük a gyakorlati bemutató részvételében közreműködök munkáját, mellyel egy jó hangulatú, sok ismeret anyagot adó foglalkozást szerveztek részünkre.
Törökszentmiklós.2014. május 26.
Buzás Sándorn
2014. június 2-i hatodik foglalkozás
Egészség megőrzés , napsugárzás káros hatásai.
Az egészség alap feltétele a mikro keringés az emberi vérkeringés legfontosabb része.Ellátja a szöveteket, szervezeteket tápanyagokkal, lételem az egészség megőrzésében. Számos egészségügyi mrendellenességnek, betegségek kialakulásának korlátozott, vagy a zavartvagy a mikro keringés az oka. Nagyon sdokat beszéltünk már az érrendszerünk védelméről és most kimondottan a lkis erek mikro keringésének lehetőségei vannak kidomborítva. Meszesedéás által beszükűlt erek állapota természetesen nem tud olyan erőt kifejteni, mint a rugalmas, lapkák nélküli erek a tzápanyag szállításokban és a salakanyagok elszállításában. Ezért nagyon fontos az erek védelme, mely első sorban a táplálkozással hozható összefüggésbe.
Foglalkozás második részében a napsugárzás káros hatásairól beszéltünk:
Gondoltuk volna, hogy a bőr a legnagyobb mérfetú, multifunkcionális szervünk, melynek védelm ére nagy figyelmet kell fordítanunk. A bőr véd a sérülések ellen, megelőzi a kiszáradást, megöli a fertőző törzseket, szabályozza a test hőmérsékletet, és ingereket továbbít.
A bőr közvetélen jelzést ad az általános állapotunkról, megfelelő elváűltozások az egészség kényes egyensúlyáűnak felborulására figyelmeztetnek. A bőrön keletkező elváltozások gyakran valamely belső szervi betegség kísérőjelenségeként jönnek létre, melyek elváltozások, betegségek kezelhetősége sokkal jobban megoldható, mint az elhanyagolt állapitú felismerések kezelése.Egyre jobban nő a jóindulatú, esztétikailag és funkcionálisan is szavaró- bőr növedékek- szemölcsök, fibrómák, idős korú barna keratotikus növedékek, foltok, anyajegyek és sajnos a BŐR RÁKOS DAGANATOK száma.Sajnos ezek túélnyomó résdze az átgondolatlan napozás következtében alakul ki.
Kevesen tudják, hogy skorunk egyik legnagyobbn éss legelterjedtebb betegsége s bőrrák, ma már teljes biztonsággal gyógyíthat. A gyógyulásnak azonbaN FELTÉTELE A KORAI FELISMERÉS, ÉS A DAGANAT SZAKSZERŰ ELTÁVOLÍTÁSA. Ezért nem lehet eléggé hangsúlyozni a rendszeres bőrgyógyászati szűrés jelentőségét és a szakaorvosi tapasztalat igénybevételének fontosságát.
A napozás elkezdésekor mindig gondoljuk át, hogy hogyan kezdjünk hozzá. Gondolju7nk itt is a mértékletességre, vegyük figyelembe bőrünk minőségét és védjük megfelelő krémekkel a leégés kiszáradás ellen.
A napozás tudjuk, hogy egészségesd, a napfény hatására fokozódik a bőrben a D vitamin, amely főként a csontok szilárdságáhou és az erős immunrendszerhez nagyon fontos. A fdokozatosság és a mértékletesség elvét nagyon komolyan kell vennünk.
Az emberek többsége tisztában van azzal, hgogy a magfas UV sugárzás leégést, hosszabb távon pewdig börrákot okozhat, ám jóval kevesebben vannak azok, akik rendszeresen tesznek is a ránk leselkedő veszélyekkel szemben.
Javasoljuk, hogy a napozást fokozatosan kell elkezdeni, a bőrt szsoktatni kell a naphoz,az főleg azoknak szól, akik még egyáltalán nem napfűrdőztek.
A fák árnyékában a legbiztonságosabb a napozás,bár vvannak olyan érzékeny bőrű emberrek, akik még az erős napfény hatására az árnyékban is felégnek, fehólyagosodnak.
Nagyon fontos, hogy ne feledkezzünk meg a fényvédő krémekről, illetve a fejfedőkről sem. MiNDENKINEK A BŐR TIPUSÁHOZ MEGFELELŐ KRÉMET KELL VÁLASZTANI, ÉS ALAKALMAZNI. Itt főleg a piciny gyermekek védelmére kell nagy hangsúlyt fektetni, mert Ő bőrük a legérzékenyebb, és alacsony a védekező képességük. A homok és a beton növeli az UV sugarak hatását, a víz is visszaveri a napfényt, ezért nagyon fontos odafigyelést ígényel a lubickolók esetében. A NAP VISSZAVERRT FÉNYE AZ ERNYŐY ALATT IS ÉGETHET.Sportolásnál pedig arra ügyeljünk, hogy az izzadással kekerül a fényvédő krém a bőrünkről, ezért gyakrabban kell azt pótolni a nap folyamán.
Komolyabb égéásek esetén forduljunk szakjorvoshoz és ne odahaza gyógyítsuk önmagunkat, minél hamarabb kezdődik a gyógyítás annál jobb a hatása.
A program végén a Meridián 3-1-2 torna gyakaorlatokkal igyekeztünk feléfrissíteni a hallgatóságot ebben a szinte elviselhetetlen hőségben
Törökszentmiklós. 2014. június 2.
Buzás Sándorné
2014. június 12.hetedik klubfoglalkozás tartalma
Kullancs veszélyről, eltávolításáról hasznos tanácsok. Befőzések, dzsemek, lekvárok készítésére tapasztalatok kipróbált cukor nélküli elkészítés módok.
A kullancs által terjesztett, emberre is veszélyes egyik legfontosabb megbetegedés a Lym-kór.
A Lym –kór elleni védekezés egyetlen módja a kullancscsípés elkerülése, míg a másik megbetegedés védőoltással megelőzhető. A védőoltással megelőzést minden- ki számára fontos,mivel ennek a megbetegedésnek egy százaléka halálhoz vezet.
Kevesen tudjuk,de egy városi parkban történő séta vagy piknikezés is nagy veszélyt jelent. Lehet, hogy úgy gondoljuk, hogy rendezett terület, itt semmi veszély nem fenyeget és mégis még egy egészségügyi séta, vagy egy kutyasétáltatás is alkalmat nyújt arra, hogy fertőzött kullanccsal találkozzunk.
Kullancs kiszedése, eltávolítása. Használjunk csipeszt, melyet fertőtlenítünk,nem szabad semmiféle krémet, olajt használni,semmiféle forró eszközzel, cigarettával nem szabad irritálni, mert a mérgét szervezetünkbe ontja. Ragadjuk meg a kullancsot csipesszel a feji résznél legközelebb férkőzve a bőr felületéhez. Finoman húzzuk ki a megragadott állatot határozott mozdulattal, nem szabad csavarni, vagy más testrészénél fogni. Eltávolítása után tegyük egy jól zárható tégelybe, vagy égessük el. A kullancs eltávolítása után a sebet és a. körülötte lévő bőrt fertőtlenítsük le, vagy steril géz lappal védjük. A kullancs kiszedéséhez használt eszközt , csipeszt és az eltávolításnál résztvevő kezét feltétlenül fertőtleníteni szükséges.
A foglalkozás második részében a jelenleg nagy mennyiségben lévő eper, málna, meggy, cseresznye cukormentes formában történő elrakása, dzsem készítés fortéjáról volt beszélgetés.
Valamennyi télire elrakott gyümölcs elkészítésére ajánlatok szerint a magtalanított gyümölcsöt forró vízbe tesszük, egy kicsit megpároljuk és forrón az üvegbe zárjuk. Nem szükséges hozzá semmi tartósító szer, sem édesítő, mert a gyümölcs magában is nagy mennyiségben tartalmaz cukrot mely az elállóságát biztosítja. Ha lezártuk az üveget fejjel lefelé fordítva tartjuk ezáltal lég mentesítődik az üveg tartalma és dunsztba tesszük meleg takaróba kihűléséig.
Amikor nem befőttként rakjuk el ezekre a gyümölcsöket, egy kicsit turmixolva feltesszük főni és hozzáadjuk a cukormentes 3.1kocsonyásító zselés elegyet, és megfelelő keménységnél ki üvegekbe lezárjuk és azokat is fejjel lefele hagyjuk takaró közt kihűlni.
Harmadik lehetőség amikor a gyümölcsöt megmossuk, tasakokba rakjuk annak megfelelően, hogy egy alkalomra mennyit szeretnénk felhasználni, lezárjuk és hűtőszekrényben lefagyasztjuk.
Felhasználáskor a tasak tartalmát forró vízben kimelegítünk, vigyázzunk azonban arra, hogy nehogy túl melegítsük, mert például a ropogósságát elveszíti.
Nincs olyan gyümölcs, amelyből nem lehet a fentiekben felsorolt elkészítési folyamatokat elvégezni.
A foglalkozásra mindenki magával hozta a számára nélkülözhetetlenvizet, melyet megbeszéltünk, hogy a nagy melegben sokat izzadunk és a víz pótlása feltétlenül szükséges. A napi 2-3 liter víz nélkülözhetetlen szervezetünk számára a tápanyag felhasználásához, a vitaminok, ásványi anyagok véráramba jutásához, széklet rendben tartásához. A víz az élővilág számára az egyik legjelentősebb vegyület. Részt vesz a sejtek biológiai folyamataiban,könnyen reagál más anyagokkal, de helyet is biztosít számukra, mivel a víz poláros szerkezetű. Nagy a párolgáshője, ezért fizikai hő szabályozó szerepe is van.
Számos anyag oldószere, például az ionos vegyületeket ionokra bontja, melyek köré hidrát burkot képez. Poláros cukor és ionos vegyületek oldódnak jól benne.
A foglalkozáson a nagy melegre való tekintettel a torna elmaradt, mindenki sétálva távozott a rendezvényről, ez megfelelt a napi torna szükségletünknek.
Törökszentmiklós.2014. június 12
Buzás Sándorné
2014. június 16-i nyolcadik klubfoglalkozás tartalma:
Egészség megőrzés milyen kockázatot jelent a nyári hőség egészséges, beteg emberek számára. védekezés, táplálkozási szokások változtatása.
Az egészséges és beteg emberekre egyaránt komoly kockázatot jelent a nyári hőség.
Mit tehetünk ezek megelőzésére?
Egy két jó tanács mellyel ha nagyon odafigyelünk megelőzhetjük a súlyos problémák kialakulását. Először is
Fogyasszunk sok folyadékot! A kiszáradás, vagy túlságosan nagy mértékű izzadás bárkivel előfordulhat a nyári hőségbe, mely folyadék pótlást igényel. Kiszáradás ellen igyunk sok koffeinmentes folyadékot: vizet, szódát, cukormenetes jeges teát, limonádét. A tápanyag feldolgozásához szervezetünk legalább 2 liter víz bevitelre van szükség. Ilyen sok víz veszteség pótlásakor legalább a 3 liter víz elfogyasztása pótolja a vízveszteségünket. Nagyon oda kell figyelnünk a vízpótlásra, mert hamar a kiszáradáshoz vezet, mely komoly gondokat fog okozni szervezetünknek. Az alkohol fogyasztás nem javasolt.
Figyeljünk a napszúrás jeleire! Ez a figyelemfelhívás fokozottan érvényes akkor, ha a szabadban dolgozunk, vagy mozgunk. A betegségben szenvedők általában hajlamosak a túlmelegedésre. A tünetei: szédülés, vagy akár ájulás, jelentői izzadás, hideg vagy nyirkos bőrfelület, fejfájás, felgyorsult szívverés, vagy hányinger. Ha ezek közül bármelyik tünet jelentkezik azonnal menjünk hűvös helyre, igyunk vizet, 100 %-os gyümölcslevet, majd ha a panasz nem szűnik, keressünk orvost!
Napi testedzést hűvös helyen végezzük! egyszerűen ezt a folyamatot csak a reggeli órákban, vagy mérsékelt melegben végezzük. Igyekezzünk erre az időszakra ütemezni bármely fizikailag megterhelő tevékenységet, – házi és kerti munkát-, és igyunk sokat!
Védjük lábainkat! Nagyon fontos, hogy ne mászkáljunk mezítláb a forró talajon, mert így elkerülhető, hogy a talpunk megsérüljön. A cukorbetegeknél például a neurópátia miatt nem is veszik észre a sérülést, melyek elfertőződhetnek és súlyos következménnyel járhatnak. Tengerparti üdülések alkalmával is javasolt a láb védelme, mert a kagylók, egyéb sérülések okozta sebek lassan gyógyulnak, a talp nehezebben regenerálódik, mivel állandó terhelés alatt van.
A vízben kiázott bőrfelület zsíros krémmel történő kezelése is nagyon indokolt, hogy a szárazságot elkerüljük, esetleges seb gyógyulást segítsük.
Figyeljünk nagyon a napi ellenőrző mérésekre: magas vérnyomás, cukorbetegség ellenőrzésére a napi méréseket növelni szükséges. Főleg akkor, ha valamilyen jelek utalnak a rosszullétre. Nem szabad elfelejteni, hogy a vérnyomás és a vércukor szint is a nagy meleg hatására ingadozik, és ezeket az ingadozásokat tudjuk kezelni, ha van mérési eredményünk, tudjuk mit kell tennünk, mellyel a súlyosabb esetek kialakulását meg tudjuk gátolni. A naponta mért eredményeket kezelési naplóba rögzíteni kell, és vissza lehet benne keresni, hogy más alkalmakkor is a meleg, hőség okozta az elváltozásokat, így sokkal jobban tudunk , felkészülünk ellene védekezésre.
Táplálkozásunk is nagy odafigyelést igényel: A korszerű táplálkozásban javasolt a napi étrendben a szénhidrátok 5o%, zsírok 30%, fehérje 20 % arányú bevitele.
Minden étkezésnek megfelelő mennyiségű szénhidrátot kell tartalmaznia. Normálistestsúly esetén annyi energiát kell a szervezetnek biztosítani, amely a testmagasság, az életkor, az anyagcsere jellemzői és a végzett fizikai tevékenység alapján megkíván. Egy túlsúlyos egyén esetében a fogyás, illetve hízás elkerülése miatt fontos a csökkentett kalória bevitel. Túlsúlyos esetben a kalória bevitel nőknél 1000 kcal, férfiaknál 1400 kcal, normális testsúly esetében nőknél 1400 kcal férfiak és fizikailag aktív nőknél is 1800 kcal. Figyelni kell a táplálékok felszívódását szervezetünkben. A zsírszegény étrend alkalmazása is igen előnyös ezekben az időszakokban, az érelmeszesedés kockázata miatt. Fogyasszunk zsírszegény tejtermékeket, javasolt a húsok fogyasztása is. Kerülendő a tejszín, a zsíros sajtok, szalámifélék, szalonna , tepertő zsíros húsrészek. Érdemes az étkezés során csökkenteni a táplálék zsírtartalmát, t ej lefölözése, húsok zsírtalanítása,bőr lehúzása, kevesebb zsiradék használata révén. A mindennapi étkezésbe feltétlenül be kell iktatni a gyümölcsök, zöldségfélék fogyasztását
Napi többszöri zöldség és gyümölcs fogyasztásával érhető el megfelelő élelmi rost bevitele. Fogyasztásával lassítjuk a szénhidrát felszívódását, csökkentjük k a zsírok felszívódásának mértékét.
Friss, hűtött cseresznye kóstolásával hűtöttük magunkat a rekkenő hőségben.
Most tanultuk az egyik foglalkozáson, hogy milyen hasznos a cseresznye fogyasztás beiktatása étrendünkben.
Nem maradhatott el a foglalkozás végén a már jól bevált Meridián 3-1-2 torna gyakorlatok végzése. Igen komolyam megmozgatja meridián pontjainkat, és felfrissülve a nagy meleg ellenére mindenki sétával oldja meg a hazatérést.
Törökszentmiklós.2014. június 16.
Buzás Sándorné
2014. június 23. a kilencedik .klubfoglalkozás tartalma:
Egészség megőrzés mozgás jelentőségének tudatosítása, vízi torna jelentősége, termál vizek gyógyító hatásai.
A Törökszentmiklósi Strand fürdő termál vize a vizsgálatok alapján a Hajdúszoboszlói termál víz minőségének felel meg.
A gyógyvíz jódos , brómos, konyhasós hidrogén kloridos termál víz. 75 fokos és 100 méter mélységből tör fel. Nyomelemek közül a titán, vanádium, réz,cink, ezüst, bárium és ólom a jelentősebbek.
Mire jó ez a termál víz kincsünk:? elsősorban reumatikus betegségek kezelésére. A különböző mozgásszervi, kopásos és degeneratív betegségektől szenvedő pácienseknek a tapasztalata szerint több, mint 90 %-ban eredményesen gyógyultak.
Alkalmazható továbbá még sebészeti, idegi és nőgyógyászati eredetű megbetegedések kezelésére, kúra szerű felhasználással éveken át több alkalommal, hatékony eredményességgel.
Utókezelés céljából érdemes a gyógyfürdőt látogatni ortopéd műtéten átesett betegeknek is, mert a gyógyvíz segít a műtét utáni gyors felépülésben.. Jó eredmény érhető el az agyvérzés utáni állapot, idült idegfájdalmak és ideggyulladások kezelésében
Mozgás jelentősége
2-es típusú cukorbetegeknek a rendszeres, legalább heti 3-szori testedzés szükséges, fokozatosan növelve a terhelést, a már meglevő szövődményeket, elsősorban a szív- és keringési rendszer állapotát figyelembe véve. Az ismétlődő testmozgás a diabetes minden formájában előnyös: csökkenti a vércukrot, javítja az általános közérzetet, az erőnlétet, a keringési rendszer alkalmazkodó képességét, csökkenti a magas vérnyomást és a vérzsír szinteket is kedvező irányba módosítja. A testedzés arra is jó, hogy ha túlsúlyos, akkor felesleges kalóriákat égessen el. Ha szív- és keringési problémái vannak, ha jelentős súlyfelesleggel rendelkezik, vagy sohasem sportolt, akkor fontos, hogy kezelőorvosával beszéljen, mielőtt sportolni kezd. A gyors séta, a kocogás, a kerti munka, az úszás, a kerékpározás jó testedzési forma. Ajánlott a kifejezettebb fizikai aktivitás előtt pár falatot enni, nehogy a vércukorszint túlságosan alacsonyra csökkenjen.
Vízi torna a szárazföldi mozgással ellentétben a vízben jóval kisebb erő érvényesül és a víznek az is az előnye, hogy minden irányban könnyebben és szabadabban lehet mozogni. Nem kell tudni úszni, egy megfelelő medencében ahol alacsonyabb a vízszint és leér a láb, vagy ahol a falban jól meg lehet kapaszkodni, számos lehetőség nyílik a szabad átmozgatásra, vagy a víz ellenállást felhasználva erősítésre is.
A vízi torna alatt a személyt különböző hatások érik, melyek a víz fizikai, kémiai és biológiai hatásaiban nyilvánulnak meg. A fizikai hatások közül a felhajtóerő és a hidrosztatikus nyomás hatását említhetjük meg. A felhajtó erő hatására a mozgó ember test súlya, a fej súlyát leszámítva, a normál testsúly 3.6 %-,.vagy a testsúly tized része lesz. Ezáltal olyan mozgásokat tudunk végrehajtani a vízben, melyre a szárazföldön nem lennénk képesek. Megfigyelhetjük, hogy a vízben ugrálni, sétálni képesek vagyunk, melyek a száraz földön sokkal nehezebben oldhatók meg, vagy nem is tudjuk megvalósítani.
A vízi tornát szakember segítségével gyakoroltuk, mindenki jól érezte utána magát, öröm volt részese lenni ennek a nem mindennapi programnak.
A program végeztével gyümölcskosárból csemegéztünk,nagy feladat volt, hogy mindenkinek tudnia kellett, hogy melyik gyümölcsből mennyit szabad fogyasztania, itt is és most a mértékkel figyelemfelhívást kellett alkalmaznunk.
Hamarosan átadásra kerül a nagy közönség számára az úszó medence, melyet nagy örömmel vártunk,és büszkén ajánlhatjuk mindenki részére, hogy látogassák a mi strand fürdőnket is,a megújult környezetben minél nagyobb létszámmal.
Törökszentmiklós.2014. június 23.
Buzás Sándorné
2014. július 8-i záró 10. foglalkozás:
A klubfoglalkozás tartalma:
Egészség megőrzéstémakörében 9 fordulós tréning értékelése, személyes adatokkal alátámasztva.
Egyéni vélemények a kilenc alkalommal megrendezett foglalkozásokkal kapcsolatban:
Bíró Ferenc a foglalkozások fotósa minden alkalommal részese volt a programoknak, számára a legmaradandóbb tanács a második foglalkozáson elhangzott érrendszerünk védelme, – kiemelve a visszér jelentőségének fontosságát, védelmét- Dr Tóth Katalin sebész főorvos előadása maradt. Betegsége kapcsán eddig is nagy odafigyelés volt az erek állapotára, megfelelő táplálkozással igyekszik az érfalak rugalmasságát erősíteni.
Borhi Andrásné nagyon tartalmasnak találta az egészségvédelem területéről kiemelt foglalkozások anyagait. A tréning résztvevői szinte minden alkalommal hiánytalanul érkeztek és hallgatták figyelemmel a tájékoztatókat. Ebből arra következtetve, hogy az egészsége védelmében hasznos információkért a nagy hőségek ellenére is mennek az érdeklődők.
Matykóné Fülöp Anikó részére az 5. foglalkozáson elhangzottak a gyógytea gyűjtése, elkészítése, gyakorlati bemutatása, kóstoltatása a legmaradandóbb Nagyon jó ízű teákkal szembesültünk, melyek nagy része saját kis kertünkben is termeszthető, megfelelő odafigyeléssel. Táplálkozással kapcsolatos figyelemfelhívások is nagyon fontossá váltak számomra. Mozgás jelentősége is fontos, ezt magamon is érzékelem, amikor jelentős távolságot teszek meg intenzív kerékpározással nap, mint nap, sokkal jobb a közérzetem, amikor egészségesen jól elfáradok. Máskor is szívesen veszek részt hasonló témájú rendezvényeken.
Pintér Jánosné részére a 6. foglalkozáson elhangzott tanácsok egyre jobban meggyőzték a napsugárzás fontosságáról, a D vitamin feltöltődésről de a káros hatásáról is. A fokozatosság alkalmazásával , fényvédő krémek használatával, és az árnyékos helyeken történő veszélyekkel nagyon egyetértek Betegségem kapcsán merült fel, hogy a D vitamin hiány milyen komoly gondokat okozhat, és az is, hogy napfény nélkül a szervezetbe beépülése is körülményes.
Czakó Ferenc Valamennyi foglalkozás egy külön figyelemfelhívó volt számomra. A tájékoztatók meggyőzött arról, hogy a megelőzés nagyon fontos a betegségek kialakulásának késleltetésére. Szembesültem azzal, hogy mennyi is az- az annyi! most láttam csak, hogy kimérve milyen mennyiséget fogyaszthatok büntetlenül. Bár én még csak gyógyszeres kezelt vagyok, de felhívta figyelme, hogy hogyan tudom késleltetni az inzulinfüggőséget. Nagyon örülök, hogy részese lehettem ennek a tréningnek.
Horváth Miklósné a 9.. foglalkozás témakörét emelné ki, ahol a mozgás jelentőségének tudatosítása a vízi torna gyakorlásával, elsajátításával foglalkozott. Gyakorlati tapasztalatával támasztja alá a termál víz gyógyító erejét, ízületi problémáinak kezelésére nagy segítség.
Budai Ferencné részére a tea készítéssel egyidejűleg elhangzott tájékoztatóból a cseresznye sokoldalú felhasználásáról volt nagy élmény. Ki gondolta, hogy ez a gyümölcs milyen sokoldalú egészségmegőrző tulajdonsággal rendelkezik, milyen hasznos vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmaz, mely szervezetünkbe természetes állapotba kerül, és elkerüljük vele a gyógyszerek szedését, károsító hatását. Magas víztartalmával segítség a napi nagy mennyiségű folyadék bevitelében.
Guttyán Józsefné majdnem minden előadásban elhangzott a prevencióra való felhívás, mert az időben felismert betegségek jól kezelhetők, szövődmények kialakulása késleltethető. A 2. foglalkozáson az érvédelemmel kapcsolatos szakorvosi felhívás nagyon megragadott, és megerősített abban, hogy a neuropátia kialakulásának késleltetése továbbra is fő célom, hogy elkerülését, vagy késleltetését megelőzzem. A 9. foglalkozáson termál víz gyógyító hatását a törések és egyéb sérülések esetén gyakorlati tapasztalattal támasztom alá, a gyógyulásában nagy segítség.
Bíró Ferencné Több hozzászóló jelezte, hogy a tea készítés fortélyairól szóló 5. foglalkozás nagyon maradandó számukra. Én is megismerkedtem a gyógyteák megfelelő időbeni gyűjtési lehetőségekkel, és igyekszem saját kertünkben is meghonosítani , hogy bármikor hozzáférhessek fogyasztásához.
Fehér Mihály az 5. foglalkozáson bemutatott gyógytea készítési fortélyait jól ismeri, saját kis kertjében többféle gyógynövény ékeskedik. Rendszeresen fogyasztják és szerencsére nem betegeskednek, jó közérzetnek örvendhetnek, mely betudható a gyógyteák fogyasztásának. Ki szeretné emelni, hogy a januári cukorbetegek foglalkozásán elsajátított Meridián 3-1-2 tornát, melyet itt is elvégeztünk több alkalommal nagyon jónak tartom. Odahaza rendszeresen alkalmazzuk főleg az esti órákban, és utána kellemesen elfáradva hajtjuk fejünket állomra.
Fehér Mihályné részemre a szakorvosi előadások a megelőzésre hívták fel figyelmemet. Többször elhangzott, hogy az időben felismert betegségek jól kezelhetők, az általuk okozott szövődmények kivédhetők, jobb esetben elkerülhetők. Valamennyi foglalkozás számomra sok új ismertet anyagot adott, felhívta figyelmemet, hogy az egészség megőrzése a legfontosabb feladatok egyike.
Kovács Lászlóné: a 7. foglalkozáson elhangzottak a kullancs veszélyről számomra nagy figyelem felhívás volt. Sokat járok az unokákkal túrázni és sok veszélyhelyzetre felhívta figyelmem. Nagy öröm lesz számunkra a Strand fürdőben átadásra kerülő új uszoda, lehetőség lesz a mozgás úszás, vízi torna rendszeres végzésére, betegségünk kialakulásának védelmére.
Kelemen Györgyné figyelmét a 3. foglalkozáson elhangzottak ragadták meg. Sokat hallottunk már a magas rosttartalmú élelmiszerek fogyasztásáról, melyek milyen jó hatással vannak emésztésünkre, táplálékok felszívódására, vércukorszint szinten tartásában. Tea kóstoló kiegészítésére készített több magvas sütemény is alátámasztotta az egészséges termékek fogyasztását,táplálkozási szokások megváltoztatását.
Pintér Gyuláné részére az 1. foglalkozáson elhangzottak hagytak maradandó tanácsokat. Régen igyekszik elsajátítani az elméletben megtanult szénhidrátok kiszámítását, elfogyasztható mennyiségeit. Itt a gyakorlatban bemutatott, mért adatok kerültek hozzá a valóságban. a legközelebb. Nem mindennapi élmény volt szembesülni azzal, hogy körülbelül mennyi a 20 dkg burgonya mennyisége főtt állapotban, különböző aprított formákban, vagy az 5 dkg rizs főve milyen tömeget képvisel, a tésztafélék mennyisége is milyen tömeg nyers és főtt állapotában. Nagyon sokat tanultam ezen a gyakorlati bemutatón.
Buzás Sándorné nagy örömmel és vezettem le ezt a 10. foglalkozást az egészség megőrzése, védelme témakörben mint tréning menedzser. Az előttem véleményt alkotó hallgatóság alátámasztotta, hogy jól sikerült a foglalkozások témaköreinek összeállítása. A tréningen elhangzottakkal a résztvevők egyetértettek, hasznos információkat szűrtek le és sajátítottak el. Megfogalmazódott bennünk, hogy a tréning elérte célját és örülünk, hogy részesei lehettünk, egészségünk megőrzésének hasznos alappillérévé válik, mely életvitelünk jobbítását eredményezi. Elfogadjuk , hogy
„ Kialakult betegséget kezelni olyan, mint az ember, ha akkor kezdene kutat építeni, amikor már megszomjazott. „
„Hisszük és valljuk, hogy együtt erősebbek vagyunk.”
Törökszentmiklós.2014. július 8.
Buzás Sándorné