A diabéteszes maga tehet legtöbbet betegsége egyensúlyban tartásáért, ehhez azonban folyamatosan sok új ismeretet kell szereznie. Fő feladatunknak tekintettük, hogy megismertessük sorstársainkat betegségük kezelésével, karbantartásával, a szövődmények kialakulásának kivédésével. Ismereteink bővítése érdekében több éven keresztül részt vettünk a MACOSZ által szervezett országos oktató programokon, világnapokon (Hévíz, Zalaegerszeg, Kaposvár, Győr, Debrecen, Szentes, Eger Pécs).
Világnapok, találkozók
Már megalakulásunk évében megyei Diabetes Világnapi rendezvényt szerveztünk. A szervezésben nagy segítséget kaptunk dr. Czakó László belgyógyász főorvostól.
Részt veszünk az országos cukorbetegbeteg találkozókon: 2003-ban Gödöllőn, 2004-ben Jászárokszálláson, 2005-ben Kaposváron tudásunkkal első helyezést értünk el, mellyel megszereztük a 2006 évi országos cukorbeteg találkozó szervezési jogát. Amikor a karcagi Kunsági Cukorbetegekért Egyesület nyert, sajnos nem tudták felvállalni a szervezést, ezért (hogy a folyamat ne szakadjon meg), felvállaltuk a 2008 évi találkozó megrendezését is, ahová az ország minden szegmenséből, még külföldről is érkeztek érdeklődők, mintegy 800 fő. Ekkor indult útjára az Országos Changing Diabetes program, amely a prevenciót, a cukorbetegség kialakulásának mérséklését, szövődmények elkerülését tűzte ki célul.
2009-ben Győrben a „Veterán cukorbeteg találkozón” az 50 éve cukorbetegséggel élők találkozóján, Veszprémben a Diabetes újság 20. évfordulóján vettünk részt. 2011-ben Győrben, a világnapi rendezvényen 40 fővel képviseltük egyesületünket, ahol megemlékeztünk a MACOSZ 20. évfordulójáról,a vetélkedőn 100%-os teljesítménnyel második helyezést értünk el. Rendszeres látogatói vagyunk az „Egy Csepp Figyelem Alapítvány” Syma csarnokban megtartott családi rendezvényeinek is.
Egyesületünk mindennapjai
A cukorbetegnek el kell fogadnia a már bekövetkezett eseményt, meg kell tanulnia a betegségével élni és mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy kezelhető, jól beállított vércukorértékeket érjen el. Nagyon fontos a jó orvos-beteg kapcsolat kialakítása, a javasolt gyógymódok elfogadása, a táplálkozási szokásaink megváltoztatása, a diéta betartása és a rendszeres testmozgás.
„A jövő nem fogja jóvátenni azt, mit Te a jelenben elmulasztasz”
bölcs mondás szem előtt tartásával végeztük, végezzük egészségnevelő munkánkat.
Megalakulásukat követően minden hónap harmadik hétfőjén találkozunk a Művelődési Központban, még egyetlen hónap találkozója sem maradt el.
A szakelőadók biztosítása érdekében szoros kapcsolatot alakítottunk ki a háziorvosi szolgálattal, akik betegségünkkel kapcsolatosan felmerülő mindennapi kérdéseinkre is választ adnak. Foglalkozásainkon nagy jelentőséget tulajdonítunk a gyakorlati feladatok megoldására. Rendszeresen foglalkozunk a tápanyagok szénhidrát- és kalóriaértékeinek megállapításával, mivel azok ismerete elengedhetetlen a cukorbeteg étrendjének összeállításánál. Az ismeretek hatékonyabb elsajátítására „tótókat” készítünk, melyek megfejtését, a helyes válaszokat mindig megbeszéljük.
Minden találkozón lehetőség van vérnyomás- és vércukormérésre. Igyekszünk felhívni tagjaink figyelmét az új készítményekre, amelyek a jobb élet-minőséget, ezáltal az egészségünket szolgálják.
Pályázati lehetőségek kihasználásával egyesületünket korszerű eszközökkel (számítógép, nyomtató, videó kamera, fényképezőgép, hangosító berendezés) szereltük fel. Ezek segítségével lehetőségünk van a fontos eseményekről fotókat készíteni, az előadásokat rögzíteni, hogy azokat egy későbbi időpontban újra megnézhessük. Honlappal is rendelkezünk, melyhez telefonvonal, internet elérhetőség párosult. A Nemzeti Civil Alap pályázati lehetőségének kihasználásával alkalmunk nyílt a győri, egri, zalaegerszegi, kaposvári, gödöllői, jászárokszállási cukorbeteg egyesületek, a Sátoraljaújhelyi Diabetes Asztaltársaság, az Egri Diabetes Szövetség, a Komlói Cukorbeteg Klub munkáját megismerni. E program adott lehetőséget a határon túli kapcsolat bővítésére is. 40 sorstársammal négy napos program keretében látogattuk meg Erdély szívében a Gyergyószentmiklósi Cukorbeteg Egyesület tagjait.
Felejthetetlen élményt nyújtott számunkra, hogy a nálunk sokkal nehezebb körülmények közötti cukorbeteg gondozás mellett, milyen sok hasznos és egyszerű dologgal védekeznek a betegségük okozta szövődmények kivédésre. Nagyon sokat tanultunk tőlük. Minden lehetőséget kihasználva magyar nyelvű kiadványokkal, oktatóprogramokkal kedveskedtünk, melyeket foglalkozásaikon jól tudnak hasznosítani.
Betegoktatás, programok
Megalakulásunktól kezdve nagy hangsúlyt fektettünk a diéta betartásának fontosságára, a rendszeres testmozgás tudatosítására. A megszerzett ismereteket igyekeztünk átadni sorstársaiknak és azoknak a cukorbetegeknek is, akik nem voltak tagjai az egyesületünknek. Receptkönyvet adtunk ki (első alkalommal nem csak cukorbetegek részére), melyben a sorstársaink által beküldött recepteket jelentettük meg 1000 példányban. A másodi kiadást kibővítettük újabb receptekkel és táplálkozási tanácsokkal egészítettük ki, valamint különböző szénhidrátértékekre beállított napi értrendeket is beépítettünk. Harmadik nagy kiadványunk a négy napos Életmód Táborról készült, a benne szereplő receptek összeállítása, dietetikus által végzett szénhidrát-tartalom és kalóriaszámítással történt. Ez a legegyszerűbb formája a tájékoztatásnak, hiszen, aki kezébe veszi a füzetecskét, meg tudja oldani a heti értrendjének megfelelő összeállítását. Nagyon sokan keresik, a nagy érdeklődésre tekintettel már két alkalommal történt utánnyomás.
Pályázati lehetőséggel megyei cukorbeteg társainknak a cserkeszőlői strandon már két alkalommal szerveztünk betegoktatást. Délelőtt diabétesszel kapcsolatos hasznos információkat hallottunk szakelőadóktól, majd térkép jellegű terepasztalon próbálhattuk ki meglévő tudásunkat. A diabetikus ebédet beszélgetés követte, majd fürdőzés és a program fénypontja, a vízi torna. Igaz, hogy ezeken a rendezvényeken csak 60-60 fővel vehettünk részt, de úgy ítéltük meg, ha az itt hallottakat a résztvevők elmondják sorstársaiknak, ismerőseiknek máris óriási jelentőséggel bír és sokat tettünk egészségünk megőrzéséért, betegségünk kezeléséért, illetve szinten tartásáért.
Megalakulásunk óta minden évben megszervezzük a városi Életmód Napot, melyet városunk lakosai nagy szeretettel, érdeklődéssel látogatnak. Minden alkalommal a szakelőadók előadásain túl szűrővizsgálatok, bemutatók, életmód tanácsok, kiállítások, különböző mérések színesítették a programot. Többször ezeken az ingyenes szűrővizsgálatokon derül ki, ha valakinek tanácsos szakorvosi ellenőrzésre is jelentkeznie. Évente megrendezzük több civil szervezet összefogásával az „Európai ízek bemutatása” programunkat. Évente más-más ország ízeivel, nagyon sok finomsággal ismerkedtünk meg, ilyenkor a tapasztalatcsere, az összetartozás jellemzi napjainkat, mely nagyon fontos és nélkülözhetetlen a mindennapok nehézségeinek leküzdéséhez. Az eseményekről fotók, beszámolók készültek.
Régi vágyunk valósult meg az elmúlt évben. Az Önkormányzattal közös Európai Uniós Pályázat „Egészségfejlesztés Törökszentmiklós Városban” program lehetőséget adott az Életmód Tábor megszervezésére a városi strandfürdő területén, faházakban elhelyezve négy napon át 20 fő cukorbeteg részére.
Étrendünk dietetikus irányításával került összeállításra. A részvevők nagyon sok gyakorlati tanács elsajátításával erősítették meg a betegséggel kapcsolatos eddigi tudásukat, megtanultuk, hogyan lehet betartani azokat a szabályokat, amelyeket annyira elviselhetetlennek tartunk a mindennapokban. Orvosi előadás hangzott el a szív-érrendszer működéséből eredő problémák megelőzéséről. Tudtuk, de nem is gondoltuk, hogy mennyire szükséges az erek védelme, milyen a kezeletlen érrendszer minősége, összeomlása. Mennyire fontos életvitelünk javításához az ajánlott kezelési módok elfogadása, a testmozgás jelentőségének tudatosítása. Nagyon egyszerű volt rendszeres vízi tornával beállítani a vércukorértékeket. Nem éheztünk, csak sokat mozogtunk és mindenkinek jó volt a vércukorértéke. Megtanultuk, hogy egy kis odafigyeléssel, körültekintéssel, az intelmeket betartva, takarékosan, pénzünket beosztva hogyan lehet cukorbetegen is egészségesen élni.
Valamennyi városi rendezvénynek részesei vagyunk, szűrővizsgálatokkal segítjük a programok megvalósulását. Egyesületünk munkáját az eltelt évtized során több esetben is elismerték: „Pro Urbe-díj” Törökszentmiklós (önkormányzati), MACOSZ emlékplakett (országos elismerés), Veszprémi Cukorbetegekért Alapítvány által adományozott „Lang Gusztáv”-díj, a Tudomány Kiadó tesztkérdéseinek megoldásáért tárgyi elismerések, főzőversenyek sorozatának díjai, elismerő oklevelei, az „Országos Junior Gyermek Diabetes” pályázat második helyezése, Országos cukorbeteg találkozók vetélkedőinek díjai.
Cukorbetegséggel kapcsolatos ismeretek és információk átadásán kívül, sok-sok programon közösen veszünk részt, ezek mind összetartozásunkat segítik (május 1-i, augusztus 20-i közös főzések, farsangi táncos összejövetelek, anyák napi, karácsonyi ünnepségek).
Közösségünk jövőbeni célja, továbbra is felvenni a harcot a cukorbetegség felismeréséért, tüneteinek megismertetéséért, szövődményeinek elkerüléséért. Az elkezdett értékes programokat, szeretnénk tovább vinni, melyekhez a szükséges pénzügyi fedezetet pályázati lehetőségek kihasználásával, szponzorok megkeresésével próbáljuk biztosítani. Programjainkra továbbiakban is szeretettel várjuk a diabéteszeseket, a betegségről többet tudni vágyókat.